Skip links

Neler Yaptık?

Etkinlik Hakkında

Görmezden Gelmeyelim

Görmezden Gelmeyelim projesi, Abdi İbrahim Otsuka tarafından, şizofreni konusunda toplumun farkındalık ve bilgi düzeyini artırarak, şizofreni hastalarına yaşamın her alanında destek olunmasını sağlamak amacıyla 2014 yılında farkındalık çalışmalarıyla başlatıldı. Şizofreni hastalığının tarihçesinin yanı sıra hastaların yaşadıklarının üç boyutlu olarak simüle edildiği deneyim kabinlerinin yer aldığı, geçmişten bugüne tedavi araçlarının da canlandırıldığı Görmezden Gelmeyelim Sergisi ise Türkiye çapında birçok ilde sergilendi ve büyük ses getirdi.

İletişim Çalışmaları ve Sonuçlar

  • Projenin lansmanı ve sonrasında devam iletişimi kapsamında kurgulanan sergi için her yıl farklı çalışmalar yapılarak konu gündemde tutuldu.
  • Projenin lansmanı, Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde “Şizofreni ile Yaşam” temasıyla yapıldı. Proje için Türkiye’ye gelen vücut boyama sanatçısı Trina Merry, vücutlarını boyadığı modelleri İstanbul silueti içine gizleyerek, görmezden gelinen gerçeklere dikkat çekti.
  • 2015 ve 2016 yıllarında ise ‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi düzenlendi. Türkiye’de bir ilk olan ‘Görmezden Gelmeyelim - Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni’ sergisi, konunun uzmanları tarafından hazırlanan zengin içeriği, üç boyutlu kutularda görsel ve işitsel efektlerle ve canlandırmalarla hazırlanan yaratıcı sergileme biçimleriyle izleyenlere benzersiz bir deneyim sundu. İlk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemler, toplumların konuya yaklaşımı, bu serüvenin ana oyuncularından olan bilim insanları ve hekimler, dikkat çekici görsel ve canlandırmalarla ziyaretçilerle buluştu.
  • Birçok ili ziyaret eden sergi, hastalarla empati yapabilmeyi sağlayan ve hastalık hakkında farkındalığın artmasına hizmet eden etkileyici unsurları ve dünyada bir ilk oluşuyla büyük ilgi çekti. Serginin tüm adımları için bülten iletişimi ve özel haber çalışmaları yapıldı.
  • “Görmezden Gelmeyelim” sergisi, İstanbul Yenikapı Metro İstasyonu’nda 6-21 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerle buluştu.
  • 2019 yılında DenizGaleri’de sergilenen Görmezden Gelmeyelim” sergisi kapsamında basının da katıldığı bir davet verildi. Denizbank ev sahipliğindeki davete Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu, Abdi İbrahim Otsuka Şirket Yöneticisi Elif Elkin, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür katıldı. Sergiye basın mensupları da davet edildi. Sergi basında geniş yansıma buldu.
  • İstanbul’un ardından, Ankara, İzmir, Antalya ve Kocaeli’nde de sergilenen Görmezden Gelmeyelim” sergisi 2 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi.
  • 2020 yılında ise sergi, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’na (İSG) taşındı. Serginin açılış törenine, Abdi İbrahim Otsuka Şirket Yöneticisi Elif Elkin, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yetkilileri ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Haldun Soygür katıldı. Bültenlerle sergi yeniden gündeme taşınırken, hasta deneyimlerinin ve hekim görüşlerinin paylaşıldığı özel röportajlar gerçekleştirildi.
Tekrar Merhaba

Birlikte yeni çözümler üretmek için tanışalım!

Merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçin!

İncele
Kaydır