Skip links

Neler Yaptık?

Proje Hakkında

Arçelik İYİ-GE Platformu ve İklim Dostu Mağaza İletişimi – 2022

İyi-Ge bilim insanlarını, STK’ları, üniversiteleri, iklim aktivistlerini ve sanatçıları bir araya getiren bir ortak akıl platformu. Arçelik İyi-Ge projesiyle bayileri, çalışanları ve müşterileriyle birlikte tüm paydaşları ve toplumu dahil ederek doğanın ve gezegenin korunmasına, katkı sağlamayı sorumlu üretim ve sorumlu tüketim konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İYİ-GE çalışmalarının ilk çıktısı olan “İklim Dostu Hareket” ile gezegenimizin geleceğini tehdit eden sorunlara tüketicileriyle birlikte yanıt aramayı; bireylerin/ailelerin evlerinde yaşayacağı bir dönüşüme ilham vermeyi, hanelerde başlayan hareketi de büyüterek ülke genelinde bir seferberliğe dönüştürmeyi hedefliyor. İkinci hedefi ise, “Ne yapılabilir?” sorusuna yanıt ararken sorumlu üretim ayağında İYİ-GE’nin katkısını ortaya koymak, çalışmaların etkin bir şekilde kamuoyuna duyurulması.

İletişim Çalışmaları:

 • İletişim stratejisini İklim Dostu Hareket’in geniş kitlelere duyurulması ve bir parçası yapmak hedefi üzerine kuruldu.
 • Online gerçekleştirilen lansmanı başta sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk konusunda yazan gazeteciler olmak üzere konuyla ilgili olabilecek isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Lansmanda sözcü olarak Arçelik Global İletişim Direktörü, Arçelik Türkiye Genel Müdürü, İYİ – GE Bilim Koordinatörü, İYİ – GE Kurulu konumlandırıldı.
 • İyi-Ge ve İklim Dostu Hareket lansmanı projenin kurgusuna uygun olarak çok seslilik ve kapsayıcılığı ön plana çıkaracak şekilde kurgulandı.
 • Arçelik’in İzmir İstinye Park’ta yer alan ilk iklim dostu mağazasının iletişimi için Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu ve Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu sözcülüğünde bülten servis edildi. Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, Arçelik Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil, İyi-Ge üyeleri Uygar Özesmi ve Yiğit Özşener sözcülüğünde basın deneyim turu organize edildi. Basın gezisine 10 basın mensubu katıldı.

Sonuç

 • Yapılan çalışmalar sonucunda 1 Şubat – 1 Nisan arasında yazılı basında 14, dijital basında ise 32 haber olmak üzere toplamda 46 adet basın yansıması elde edildi. Yazılı ve dijital basında yer alan haberler ile toplam 3.867.816 kişiye erişim sağlandı. Yazılı basında yer alan haberlerin tirajı 957.016 oldu ve 2.871.048 kişiye erişim sağlandı. Dijital basında yer alan haberler ile 996.768 kişiye erişim sağlandı.
 • Arçelik İzmir İstinye Park iklim dostu mağazası ile ilgili yürütülen iletişim çalışmaları sonucunda; 17 adet yazılı, 20 adet dijital ve 6 adet TV olmak üzere toplam 43 adet basın yansıması elde edildi.
 • Yazılı basın ve internet haberleri ile toplam 5.334.165 kişiye erişim sağlandı. Yazılı basın ve TV haberlerinin toplam reklam eş değeri 1.498.847 TL oldu.
 • Dünya ve Hürriyet İzmir Ege gazetelerinde yer alan haberlerin ilk sayfadan anonslu olarak verildiği gözlemlendi.
 • Davetlilerin Instagram hesapları üzerinden gerçekleştirdikleri 10 story ve 2 post paylaşımı ile toplam 72.018 kişiye erişim sağlandı.
 • Milliyet Gazetesi köşe yazarı Songül Hatısaru, Instagram hesabı üzerinden 3 adet story ve 1 adet post olmak üzere toplam 4 adet paylaşımda bulundu. Hatısaru’nun sosyal medya paylaşımları ile 27 bin kişiye ulaşıldı.
 • Dünya Gazetesi köşe yazarı Yasemin Salih, Instagram hesabı üzerinden 1 adet story paylaşımda bulundu. Salih’in sosyal medya paylaşımları ile 1.587 kişiye ulaşıldı.
 • Sabah Gazetesi köşe yazarı Hülya Güler, Instagram hesabı üzerinden 1 adet story paylaşımda bulundu. Güler’in sosyal medya paylaşımları ile 1.031 kişiye ulaşıldı.
 • Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, Instagram hesabı üzerinden 2 adet story ve 1 adet post olmak üzere toplam 3 adet paylaşımda bulundu. Sipahi’nin sosyal medya paylaşımları ile 13.5 bin kişiye ulaşıldı.
 • Habertürk TV sunucusu Aysun Öz, Instagram hesabı üzerinden 3 adet story paylaşımda bulundu. Öz’ün sosyal medya paylaşımları ile 28.9 bin kişiye ulaşıldı
Tekrar Merhaba

Birlikte yeni çözümler üretmek için tanışalım!

Merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçin!

İncele
Kaydır