ŞİŞECAM BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ULUSLARARASI CAM YILI’NDA CAMIN MUCİZELERİNİ DÜNYAYA ANLATIYOR

ŞİŞECAM BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ULUSLARARASI CAM YILI’NDA CAMIN MUCİZELERİNİ DÜNYAYA ANLATIYOR

2022 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Cam Yılı ilan edilmesinde öncü rol oynayan Şişecam, çok sayıda iletişim projesi ve özel etkinliklerle farklı hedef kitlelere ulaşarak, camın mucizelerini anlatıyor. 87 yıldır her gün camın dönüşümü için üretimi ve teknoloji geliştirmeyi sürdüren Şişecam, yaşamın neredeyse her alanında kullanılan bir madde olarak camın üstün özelliklerini duyurmayı ve bilinç oluşturmayı ‘’Sürdürülebilir Gelecek’’ için en önemli önceliği olarak görüyor.

Dünya, küresel ısınma ve iklim değişikliği gerçeğiyle her gün farklı şekillerde yüzleşirken insanlığın yanında, tabiatın karşısında durmadan, doğaya zarar vermeden gelişimini sürdürülebilmesini sağlayacak mucizevi bir malzeme var: Cam… 5 bin yıldır insanlığa hizmet eden, medeniyetlerin gelişimine katkı sunan, kalitesinden ödün vermeden sonsuz kere ve yüzde 100 geri dönüştürülebilen cam; sağlıklı, çevre dostu yapısı, estetik, şık, zarif görünümü ve yaratıcılığa hizmet eden doğasıyla, gelecek için belki de elimizdeki en önemli değer. 2022’nin Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Cam Yılı ilan edilmesinde önemli rolü olan ve neredeyse bir asırdır her gün camın dönüşüm yolculuğuna dair hikayesi için teknolojilerini sürekli yenileyerek üretimini sürdüren Şişecam, farklı iletişim projeleriyle farklı hedef kitlelere ulaşarak, camın mucizevi gücünü dünyaya anlatıyor. Camın gelişiminin öncü ve global aktörlerinden Şişecam, günümüzün birçok ihtiyacının anahtar malzemesi olan camın özelliklerini tüm dünyaya duyurmayı ve bilinç oluşturmayı sürdürülebilir bir dünya için görev biliyor. 

5 bin yıllık geçmişiyle geleceğe ışık tutuyor

İnsan nefesiyle can bulan, usta ellerde şekillenip hayatın hemen her alanına dokunan, teknolojinin gücüyle harmanlanıp geleceğin tüm inovatif ürünlerinin baş rollerinden biri haline gelen camın,    5 bin yıllık tarihinden aldığı güçle geleceği de dönüştürdüğünü dile getiren Şişecam İletişim Koordinatörü Arzu Özcan: “Eşsiz özellikleriyle medeniyetlerin gelişiminin önünü açan, akışkan yapısıyla çok çeşitli formlarda var olabilen, sonsuz kere geri dönüşebilen doğal mucize camın yıldızı 2022 yılında bir başka parlıyor. 2022 yılının Birleşmiş Milletler tarafından Cam Yılı ilan edilmesinde önemli bir rol oynayan cam sektörünün global oyuncusu olarak, bu özel yılın sonuna kadar hayata geçireceğimiz farklı iletişim projeleriyle camın çok yönlü serüvenini ve özel yeteneklerini anlatıyoruz. Bugün, 4 kıtada 14 ülkeyi kapsayan üretim gücüyle camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olarak, daha iyi bir dünya için üretmeye kesintisiz devam ederken, sürdürülebilir kalkınma ve bu konuda gerekli bilincin oluşması için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” dedi.

Şişecam’ın hammaddeden nihai ürüne kadar değer zincirinin her alanına yansıttığı sürdürülebilirlik yaklaşımının camın sürdürülebilirliği destekleyen üstün kabiliyetleri ile birebir örtüştüğünü dile getiren Arzu Özcan şunları söyledi: “Temelleri, Atatürk’ün direktifiyle Türkiye’de cam sanayisini kurmak üzere atılmış Şişecam, sektörü yaratırken camın yetenekleriyle bezenerek ayrıcalıklı bir kültüre sahip olmuş özel bir şirket. Biz attığımız her adımın gezegenimiz, yaşam ve toplum üzerindeki etkilerini değerlendiriyoruz. CareForNext sürdürülebilirlik yaklaşımımız ile bu konuda önümüze somut hedefler koyarken, kendimize daha iyi bir dünyada etkin bir paydaş olmak felsefesi üzerine kurulu bir yol haritası belirliyoruz. Dünyayı, camın eşsiz özellikleri hakkında bilinçlendirmek de bu yaklaşımın bir başka önemli parçası aslında... Sempozyumlardan reklamlara, enstalasyonlardan atölye çalışmaları ve sergilere, fuarlara kadar elimizdeki her kanal ve iletişim aracını kullanarak farklı hedef kitlelere ulaşmaya çalışıyor, camın serüvenini dünyaya anlatıyoruz.” 

2022 Uluslararası Cam Yılı’nı gururla kutluyoruz

Camın hayatla buluşmasına vesile olan yegâne kurumlardan biri olarak çevre dostu bu mucize malzemeyi farklı formatlarda yeni nesillere ulaştırmayı görev bildiklerini dile getiren Arzu Özcan, “Bunu yaparken yaşamın dönüşümüne katkıda bulunduğumuzu bilmek müthiş bir duygu. Bu sorumluluk ve bilinçle camın ne kadar değerli bir malzeme olduğunu, bulunduğumuz her platformda, dokunabildiğimiz herkese anlatmayı da görev biliyoruz. Dijitalden geleneksele tüm kanallar üzerinden bu hedef kitlelere ulaşarak, Şişecam’ın öncülüğü ve desteğiyle Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 2022 Cam Yılı’nı büyük bir mutluluk ve gururla kutluyoruz” dedi.  

Global cam sektörü İstanbul’da buluşuyor

Cam bilimini geliştirmek için 37 yıldır cam sempozyumları hayata geçirerek sektörün bilimsel gelişiminde önemli rol oynayan Şişecam, aralarında dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin, akademisyenlerin, sektör uzmanlarının ve bilim insanlarının bulunduğu katılımcılarla cam sektörünün geleceğini ve yeni teknolojileri ele almak için platform sunuyor. Şişecam, global cam sektörünü bu yıl da 37. Şişecam Uluslararası Cam Konferansı’nda 17-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da bir araya getirmeye hazırlanıyor. Cam biliminin gelişmesinde önemli bir etkinlik olan konferansın bu yılki teması “Gelecek için İlham: 2022 Uluslararası Cam Yılı” olacak.

Camın ardında daha iyi bir gelecek var 

Cam konusundaki farkındalığı artırmak için özel bir de tanıtım filmi hazırlayan Şişecam, “Camın ardında daha iyi bir gelecek var” yaklaşımını filmin merkezine koydu. Camın günlük yaşamın her alanındaki geniş kullanımına dikkat çekerek hayatımızdaki önemi hakkında farkındalığı arttırmayı hedeflenen Şişecam, camın madde olarak doğasında bulunan yaratıcılığı ve çeşitli alanlara uygulanabilme yeteneğini iletişimin odağına alarak sürdürülebilir bir gelecek ile arasındaki güçlü bağlantıya odaklanıyor. Şişecam bu film ve farklı mecralardaki bütünsel tanıtım kampanyası ile Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da, toplumun geniş kitlelerini yaşam rutinlerini bilinçli üretim ve tüketimin döngüsünde bir eksene oturtacak dönüşüme teşvik ediyor ve bu mucizevi materyali kutlamaya çağırıyor.’’

Diğer İçerikler