KALP RAHATSIZLIKLARINI ÖNCEDEN HABER VERECEK “2. ŞANS’A” AB’DEN DESTEK GELDİ

KALP RAHATSIZLIKLARINI ÖNCEDEN HABER VERECEK “2. ŞANS’A” AB’DEN DESTEK GELDİ

 

Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker, Sürekli Kardiyak Ölçümü Amacıyla Kablosuz ve Biyobozunur İmplant Geliştirilmesi” adlı projesiyle Avrupa Araştırma Konseyi’nden (European Research Council - ERC) 2,5 milyon avro destek almaya hak kazandı. Proje kapsamında geliştirilen aygıt dünyada bir ilk olmasıyla çok önemli vaatlerde bulunuyor. 2ND-CHANCE adlı aygıt, kalp rahatsızlığı geçirmiş kişilere implant edilerek olası rahatsızlıkları önceden algılayabilecek ve kritik seviyeye gelmeden hastayı uyarabilecek.

 

Avrupa’daki en iyi araştırmacıları ve çığır açıcı projelerini destekleyen Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council - ERC), Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker ve araştırma grubu tarafından geliştirilecek olan ve tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kardiyovasküler rahatsızlıklar konusunda hastalara ameliyat sonrasında çok daha kontrollü bir süreç geçirmelerini sağlayacak 2ND-CHANCE adlı aygıtı destekleme kararı aldı. Her yıl Avrupa’nın her yerinden binlerce araştırmacının başvurduğu hibe destek programına bu yıl da 4000’den fazla başvuru oldu; Dr. Beker’in projesi desteklenmeye hak kazanan 397 proje arasında yer aldı. 

 

Mühendislik alanında geliştirilen buluşun tıpta uygulanması ile disiplinlerarası çalışmaların en etkili örneklerinden birini oluşturan Dr. Beker’in projesi, beş yıl boyunca Ufuk Avrupa Programı kapsamında Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) tarafından 2,5 milyon avroluk hibe fonla desteklenecek. 

Kardiyovasküler rahatsızlıklar tüm dünyada yüzde 40’tan yüksek oranla başlıca ölüm nedeni ve özellikle ilk ameliyatını geçiren hastaların yakından takip edilmesi çok kritik. Dr. Beker tarafından geliştirilen 2ND-CHANCE adlı aygıt ameliyat esnasında hastanın vücuduna implant edilebilecek ve olası kardiyak rahatsızlıkları önceden bildirebilecek. Hasta kritik süreci atlattığındaysa, biyobozunur yapısı ile implant ikinci bir ameliyata gerek duyulmadan ve vücuda zarar vermeden bozunacak. 2ND-CHANCE tüm bu özellikleri sayesinde dünyada bir ilk olacak.

 

Türkiye’de En Fazla ERC Desteği Koç Üniversitesi Öğretim Üyelerinde

En özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) fonu 2012’den bugüne kadar Türkiye’den 32 prestijli projeye verildi. Bu fonların 19’u Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından alındı. 14 ayrı projeden ikisi toplamda beş kez de Kavram Kanıtlama Desteği almaya hak kazandı. ERC’den fon alan projelerden sekizi mühendislik, dördü sosyal bilimler ve ikisi de moleküler biyoloji ve genetik alanlarında yürütülüyor. Koç Üniversitesi gibi en yetkin öğretim üyelerinin, en yüksek standartta araştırma imkânlarının ve donanımlı laboratuvar ortamlarının bulunduğu bir kurumda, özellikle tıp ve mühendislik gibi alanlarda disiplinlerarası ve hatta disiplinlerüstü çalışmalara verilen önem, ülkemize ERC gibi çok önemli kurumlardan hibe fonlarının kazandırılması açısından büyük önem taşıyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için https://erc.europa.eu/news/erc-2021-starting-grants-results


Koç Üniversitesi Hakkında

 

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 32 yüksek lisans ve 26 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 68’i burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi'nde öğrenim gören 7.421 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 15.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

 

Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker Kimdir?

 

Dr. Levent Beker, ODTÜ’den lisans ve yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan University of California, Berkeley’de doktora çalışmalarını mikro-elektro-mekanik sistemler (MEMS) tabanlı nöral implantlar ve esnek sensörler alanında tamamladı. Ardından Stanford Üniversitesi’nde biyobozunur implantlar ve giyilebilir cihazlar üzerine çalışmalarına devam etti. Eylül 2019’da Koç Üniversitesi’nde Bio-Integrated Microdevices Laboratuvarı’nı kurdu. Dr. Beker implant edilebilir/giyilebilir sensor sistemleri ile tanı ve tedavi yapabilen medikal cihazlar geliştirilmesi üzerine çalışmalarına devam etmektedir.
Dr. Öğr. Üyesi Levent Beker, Marie Skłodowska Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Desteği, Howard Hughes Medical Institute (HHMI) Uluslararası Araştırmacı Bursu, Stanford Üniversitesi’nden “Postdocs at the Interface”, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı, TÜBİTAK 2232 Desteği gibi farklı ödül ve fonlar almıştır.
 Detaylı bilgi için: 
http://microdevices.ku.edu.tr

 

ERC desteği nedir?

 

Avrupa Araştırma Konseyi- European Research Council (ERC)- en özgün ve yenilikçi bilimsel araştırmalara destek sağlayan, Avrupa’nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumudur. ERC desteği, Avrupa Birliği tarafından sağlanan diğer fonlardan farklı olarak bir araştırma grubu, kurum veya konsorsiyuma değil, tek bir araştırmacıya verilir. Projeyi alan kişi Avrupa çapında istediği kuruma bu projesini taşıyabilme hakkına sahiptir. ERC projelerinin, kariyerinin farklı aşamalarındaki araştırmacılara yönelik üç programı var. Bunlardan ilki, doktora sonrası 0-7 yıl (Starting -1,5 milyon avro), ikincisi 7-12 yıl (Consolidator – 2 milyon avro) ve üçüncüsü de son 10 yıldır ileri düzey araştırma yapanlara (Advanced – 2,5 milyon avro) verilir. Bugüne kadar ERC desteği almış dokuz araştırmacı aynı zamanda alanlarında Nobel Ödülü’ne de layık görülmüştür. Bunlardan Giorgio Parisi 2021 Fizik ve Benjamin List 2021 Kimya Nobel Ödülü’nü almıştır.

 

 Hem ERC hem de NOBEL Ödülü alan araştırmacılar:

Serge Haroche

Konstantin Novoselov

James Heckman

Theodor Hänsch

Jean-Marie Lehn

Christoforos Pissarides

Sir Peter J. Ratcliffe

Giorgio Parisi

Benjamin List

Diğer İçerikler